Νέα & Δραστηριότητες

«Ψηφιακές Ανθρωπιστικές Επιστήμες στην Ελλάδα: προβληματισμοί και προκλήσεις»

Ημερίδα

«Ψηφιακές Ανθρωπιστικές Επιστήμες στην Ελλάδα: προβληματισμοί και προκλήσεις»

 

Παρασκευή, 16 Φεβρουαρίου 2018 Αμφιθέατρο Νέας Βιβλιοθήκης

Ανωτάτη Σχολή Καλών Τεχνών (κτίριο οδού Πειραιώς 256, Ρέντης)

 

9.30-9.45 Χαιρετισμός: Άντα Διάλλα

9.45-10.00 Εναρκτήρια ομιλία: Κώστας Γαβρόγλου, Αναγνώσεις σε ψηφιακό περιβάλλον: μετασχηματισμοί του έντυπου λόγου

10.00-10.15 Διάλειμμα

 

1η συνεδρία

Προεδρία Άντα Διάλλα

10.15-10.30 Άννα-Μαρία Σιχάνη, Συστήνοντας τα Digital Humanities : γενεαλογίες, ιστορίες και προοπτικές

10.30-10.45 Κωνσταντίνος Ηροδότου, Sex και machine

10.45-11.00 Μάνθος Σαντοριναίος, Με τι συνδιαλέγονται οι ανθρωπιστικές επιστήμες και τι προβάλλουν σε μεταβατικές περιόδους;

11.00-11.15 Μανώλης Πατηνιώτης, Μετρώντας με τα δάχτυλα. Οι ανθρωπιστικές σπουδές και η πρόκληση της ψηφιακότητας

11.15-11.30 Μήτσος Μπιλάλης, Από τις ψηφιακές στις πειραματικές ανθρωπιστικές επιστήμες (experimental humanities)

11:30-12.00 Συζήτηση

12.00-12.15 Διάλειμμα

 

2η συνεδρία

Προεδρία Μήτσος Μπιλάλης

12.15-12.30 Χάρης Αθανασιάδης, Η Δημόσια ιστορία στην ψηφιακή εποχή

12.30-12.45 Άντα Διάλλα, «Free history»: Ο ρόλος του ιστορικού στην ψηφιακή εποχή

12.45-13.00 Δέσποινα Βαλατσού, Πληθοπορισμός και ιστορία των πολιτών

13.00-13.15 Ιουλία Πεντάζου, Ψηφιακό αρχείο: νέες εννοιολογήσεις και πρακτικές του αρχείου στη ψηφιακή εποχή

13.15-13.45 Συζήτηση

13.45-15.00 Διάλειμμα

 

3η συνεδρία

Προεδρία Δέσποινα Βαλατσού

15.00-15.15 Ιωάννης Δούκας, Καινά δαιμόνια; Η ψηφιακή εποχή της κλασικής φιλολογίας

15.15-16.00 Τιτίκα Δημητρούλια, Ηλεκτρονικά υποστηριζόμενη ανάλυση κειμένου

16.00-16.15 Ε. Γουλή, Α. Καρασίμος, Π. Καλαφατά, Ε. Μεργούπη-Σαβαΐδου, Ν. Παπαδάκης, Γ. Τζεδόπουλος, Α. Φαλιέρου, Γ. Χρυσοβιτσάνος, Ε. Βερναρδάκη, M. Σπηλιωτοπούλου & Ε. Κατσιαδάκη, Από το DARIAH-GR/ΔΥΑΣ στο PARTHENOS-EU Project: Οι ψηφιακές υποδομές, τα μητρώα συλλογών και οι θησαυροί στις Ανθρωπιστικές Επιστήμες

16.15-16.30 Αλέξανδρος Τενεκετζής, Τα ψηφιακά μέσα στην υπηρεσία της ιστορίας της τέχνης. Μια κριτική αποτίμηση των εργαλείων και των τάσεων σε εθνικό και διεθνές επίπεδο

16.30-16.45 Εύη Σαχίνη, Τεχνολογίες αιχμής και δράσεις συνέργειας για ένα βιώσιμο μοντέλο Ψηφιακής Ανθρωπιστικής έρευνας

16:45-17:15 Συζήτηση

17.15-17.30 Διάλειμμα

 

4η συνεδρία

Προεδρία Μάνθος Σαντοριναίος

17.30-17.40 Πέτρος Πετρίδης & Ηλίας Στουραΐτης, Ψηφιακά Διαδικτυακά Παιχνίδια και Ψηφιακές Ανθρωπιστικές Επιστήμες

17.40-17.55 Ηλίας Στουραΐτης, Η Ιστορία στον αστερισμό του ψηφιακού φετιχισμού: μύθος ή πραγματικότητα;

17.55-18.10 Πηνελόπη Παπαηλία & Πέτρος Πετρίδης, Ανθρωπολογία, Ψηφιακή εθνογραφία και Ψηφιακές Ανθρωπιστικές Σπουδές: Συνομιλίες, προβληματισμοί, προκλήσεις

18.10-18.25 Γιάννης Σκαρπέλος, Ελίνα Ροϊνιώτη, Ελεάννα Πανδιά, Χρώμα και ψηφιακό παιχνίδι: Ανάμεσα στο ρεαλισμό και το συμβολικό

18.25-18.40 Δέσποινα Καταπότη, Βάσια Τουφεκούλα, Αγγελική Χρυσάνθη, Ανάδειξη μνημείων και τεχνικές μέσων κοινωνικής δικτύωσης

18.40-19.10 Συζήτηση

 

19.10-19.30 Κλείσιμο εργασιών ημερίδας

 

ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΝΤΕΣ (αλφαβητικά)

Χάρης Αθανασιάδης, Παν. Ιωαννίνων

Δέσποινα Βαλατσού, ΕΚΠΑ, ΚΕΑΕ

Ελένη Βερναρδάκη, Ακαδημία Αθηνών

Κώστας Γαβρόγλου, ΕΚΠΑ

Ελένη Γουλή, Ακαδημία Αθηνών

Τιτίκα Δημητρούλια, ΑΠΘ

Άντα Διάλλα, ΑΣΚΤ, ΚΕΑΕ

Ιωάννης Δούκας, NUI Gallway

Κωνσταντίνος Ηροδότου, ΚΕΑΕ

Πατρίτσια Καλαφατά, Ακαδημία Αθηνών

Αθανάσιος Καρασίμος, Ακαδημία Αθηνών

Δέσποινα Καταπότη, Παν. Αιγαίου

Ελένη Κατσιαδάκη, Ακαδημία Αθηνών

Ειρήνη Μεργούπη-Σαβαΐδου, Ακαδημία Αθηνών

Μήτσος Μπιλάλης, Παν. Θεσσαλίας

Νίκος Παπαδάκης, Ακαδημία Αθηνών

Ελεάννα Πανδιά, Πάντειον Παν.

Πηνελόπη Παπαηλία, Παν. Θεσσαλίας

Μανώλης Πατηνιώτης, ΕΚΠΑ

Ιουλία Πεντάζου, Παν. Θεσσαλίας

Πέτρος Πετρίδης, Πάντειον Παν.

Ελίνα Ροϊνιώτη, Πάντειον Παν.

Μάνθος Σαντοριναίος, ΑΣΚΤ

Εύη Σαχίνη, ΕΚΤ

Άννα-Μαρία Σιχάνη, Παν. Ιωαννίνων

Μαρία Σπηλιωτοπούλου, Ακαδημία Αθηνών

Γιάννης Σκαρπέλος, Πάντειον Παν.

Ηλίας Στουραΐτης, Ιόνιο Παν.

Αλέξανδρος Τενεκετζής, ΕΑΠ

Γεώργιος Τζεδόπουλος, Ακαδημία Αθηνών

Βάσια Τουφεκούλα, Παν. Αιγαίου

Αναστασία Φαλιέρου, Ακαδημία Αθηνών

Αγγελική Χρυσάνθη, University of Chester

Γεράσιμος Χρυσοβιτσάνος, Ακαδημία Αθηνών

 

ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ-ΟΡΓΑΝΩΤΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ (αλφαβητικά)

Δέσποινα Βαλατσού, Διδάκτωρ Ιστορίας ΕΚΠΑ

Άντα Διάλλα, Καθηγήτρια Ιστορίας ΑΣΚΤ Αθήνας

Ιουλία Πεντάζου, Διδάκτωρ Αρχιτεκτονικής Πανεπιστημίου Θεσσαλίας

Πέτρος Πετρίδης, Διδάκτωρ Ανθρωπολογίας Πάντειου Πανεπιστημίου

Ηλίας Στουραΐτης, ΥΔ Διδακτικής της Ιστορίας, Ιόνιο Πανεπιστήμιο

 

Ευχαριστούμε την ΑΣΚΤ Αθήνας για την ευγενική παραχώρηση της αίθουσας